Yunanistan Genelkurmay Başkanı Türkiye’yi hedef aldı

“Bölgedeki tek kargaşacı ve Doğu Akdeniz’deki istikrarsızlığın ortak paydası Türkiye.” Bu sözlerin sahibi Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros. Floros, Washington merkezli Yunan-Amerikan enstitüsü tarafından düzenlenen bir etkinliğe katıldı. Video konferans yöntemi ile bağlanan Floros, Türkiye’yi hedef aldı. Yunanistan Genelkurmay Başkanı, “ABD’nin geçen yıldan beri bizi başka bir bakış açısıyla dinlemesinden çok sevinçliyim. Türkiye’nin bölgede istikrarsızlık yaratan bir provokatör gibi hareket ettiğini söylerken ne kastettiğimizi artık daha iyi anlıyorlar” dedi.

Floros ayrıca “Bölgedeki tek kargaşacı Türkiye’dir. Türkiye’den tek şikayetçi olan biz değiliz. Başka ülkeler de Türkiye’den şikayetçi. Bu da hem bizim için hem bölge için çok iyi birşey. Türkiye, Doğu Akdeniz’de ortak istikrarsızlık paydasıdır” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı, Türkiye ve Yunanistan arasındaki kara suları tartışmasına da değindi. TBMM’nin 1995’te Yunanistan’ın Ege karasularını genişletmesi halinde hükümeti askeri dahil tüm yetkilerin verilmesi kararını “gayri ciddi” olarak yorumladı. Floros, Yunanistan’ın karasularını genişletmesinin yasal egemenlik hakkı olduğunu savundu.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı, Yunanistan ve Amerika arasındaki ilişkileri de değerlendirdi. “İki ülkenin savunma ilişkileri hiç olmadığı kadar yakın” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir