Son dakika… Fransa’da Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy hakkındaki yolsuzluk davasında suçlu bulundu

Fransa Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yolsuzlukla suçlandığı “telekulak” davasında suçlu bulundu ve 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
Bloomberg’in haberine göre 66 yaşındaki Sarkozy 2 yılı tecil edilmiş 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak mevcut yargıya göre cezayı çekmesi beklenmiyor.

Yargıç Christine Mée mahkemenin kararını okurken “Sarkozy cumhurbaşkanı statüsünü kullandı” dedi  ve işlediği suçun çok ‘ciddi’ olduğunu söyledi.

Sarkozy hakkındaki iddialar

Sarkozy’nin “2007’de cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasını yürütmek için o zamanki Libya lideri Muammer Kaddafi’den yasa dışı maddi destek aldığı ve kampanyayı bu destekle yürüttüğü” iddia ediliyor.

Devrik Libya lideri Kaddafi, 2011’de öldürülmeden kısa süre önce verdiği bir röportajda, “Sarkozy İçişleri Bakanı iken (2007) bana geldi ve para istedi. Ben de verdim. Sayemde seçimi kazandı.” ifadelerini kullanmıştı.

2019’da iş insanı Ziad Takieddine de 2006 sonlarında Libya’dan Sarkozy’ye 5 milyon avro getirdiğini öne sürmüştü.

İddialar üzerine 2013’te ön soruşturma açılmıştı.

5 yıl süren ön soruşturma sonrası Sarkozy, 21 Mart 2018’de Paris’te gözaltına alınmış, yaklaşık 30 saat süren gözaltı sürecinin ardından hakkında “cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına yasa dışı finansman sağladığı, yolsuzluk yaptığı ve Libya kamu fonlarını gizlediği” iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Sarkozy, geçen ay yolsuzlukla mücadele yargıçlarına ifade vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir