Rus muhalif ölüm döşeğinde

“AÇLIK GREVİNİ HEMEN BIRAKMALI”

Suikast girişiminden kurtuldu, Rusya’ya döner dönmez tutuklandı. Rus muhalif Aleksei Navalny bir kez daha ölüm döşeğinde. Açıklama şubattan beri hapis yatan Navalny’nin doktorlarından geldi. Rus basınına konuşan doktorlar, 1 aya yakın süredir açlık grevinde olan Navalny’nin “çok az zamanı kaldığını” söyledi. Doktorlar, Rus muhalife grevi hemen bırakma çağrısı yaptı. Navalny’nin resmi Instagram hesabından çarşamba günü yapılan paylaşımda, “Hücresinin içinde sürünen bir iskelete döndüm” ifadesi kullanılmıştı.

Navalny’nin tutulduğu hapishane yetkilileri ise Rus muhalifin sağlık durumunun “stabil” olduğunu açıkladı. Yetkililer Navalny’nin vitamin almayı kabul ettiğini duyurdu.

POLİS, MUHALİF GÖSTERİCİLERE SERT MÜDAHALE ETTİ

Rus muhalifin ölüm döşeğinde olduğu haberi binlerce taraftarını sokağa dökmüştü. Navalny’nin serbest bırakılması için çağrı yapan göstericiler polisle karşı karşıya gelmişti. Zırhlı ve kalkanlı güvenlik güçleri, dağılmayan göstericilere sert mühadale etmiş, ülke genelinde bin 500’ten fazla muhalif gösterici gözaltına alınmıştı.

Muhalif lider Navalny, geçtiğimiz yıl radyoaktif Noviçok ile zehirlenmiş ve haftalarca komada kalmıştı. İyileştikten sonra Rusya’ya dönen muhalif lider, kısa sürede tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir