Nöroloji Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar?

Cerrahi uygulamalar dışında tedavi yöntemleri kullanan, beyin, omurilik ve sinir sistemi ile kas hastalıklarını inceleyen tıp bilimine nöroloji denilmektedir. Beyni ve sinir sisteminin neden olduğu hastalıkları incelemektedir.İşte nöroloji bölümlerini sizler için hazırladık detaylar haberimizde…

Baş ağrısı, baş dönmesi, el-kol ve bacak-ayaklarda uyuşma-kuvvetsizlik, bayılma, görme bozuklukları, istemsiz hareketler, kasılmalar, ellerde titreme, unutkanlık, uyku bozuklukları gibi sorunları olan insanların başvurdukları nöroloji ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde… Nöroloji nedir? Hangi hastalıklara bakar?

Beyin, omurilik ve sinirler sinir sistemini oluşturur. Birlikte vücudun tüm çalışmalarını kontrol ederler. Sinir sisteminizin bir kısmında bir şeyler ters gittiğinde, hareket etme, konuşma, yutma, nefes alma veya öğrenme konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Cerrahi uygulamalar dışında tedavi yöntemleri kullanan, beyin, omurilik ve sinir sistemi ile kas hastalıklarını inceleyen tıp bilimine nöroloji denilmektedir. Beyni ve sinir sisteminin neden olduğu hastalıkları incelemektedir. İşte nöroloji bölümlerini sizler için hazırladık detaylar haberimizde…

Nöroloji bölümü beyin, omurilik ve sinir sistemiyle alakalı kas hastalıklarıyla ilgilenir. Nöroloji bölümüne başvuran hastaların çoğu baş ağrısı şikayetiyle hastaneye gelir. Baş ağrısının bir çok nedeni olabildiği gibi ağrıların altında beyin kanaması, damar hastalığı ve menenjitler yatabilir.

NÖROLOJİ NEDİR?

Nöroloji, beyin, kan damarları, kaslar ve sinirleri içeren sinir sistemi bozuklukları ile ilgilenen tıbbın dalıdır. Nöroloji terimi iki kelimeden oluşur: “sinir” anlamına gelen “nöron” ve “çalışma” anlamına gelen “logia”. Nörolojinin ana alanları: otonom, merkezi ve periferik sinir sistemleridir.

Nöroloji alanında çalışan hekime nörolog adı verilir.

NÖROLOJİ HANGİ HASTALIKLARA BAKAR?

– Baş ağrıları

– Baş dönmeleri

– Unutkanlık ve unutkanlığa neden olan hastalıklar (Alzheimer, frontotemporal demans)

– Huntington hastalığı ve kas distrofisi gibi hatalı genlerin neden olduğu hastalıklar

– İnme (Beyin felci)

– Spina bifida gibi sinir sisteminin gelişimi ile ilgili problemler

– Epilepsi (Sara)

– Parkinson Hastalığı

– MS (Multiple Skleroz)

– Polinöropatiler

– Hareket bozuklukları (Ellerde titreme, diskinezi vb.)

– Kas hastalıkları (Duschenne-Becker, Muskuler Distrofi)

– ALS

– Menenjit gibi enfeksiyonlar

– Omurilik ve beyin yaralanmaları

– Myestenia Gravis

– Poliomyelit (Çocuk felci)

– Periferik nöropati

– Uyku bozuklukları

– Beyin tümörleri

– Kol ve bacaklarda uyuşma hissi

– Parmak uçlarında uyuşukluk

– Vücudun sağ veya sol tarafında uyuşukluk hissi

– Felç

– Kasılma

– Bunama

– Çift görme

– Yüz ağrısı

– Dengesizlik

– İstemsiz hareketler

– Vücutta seyrim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir