Lavların üzerinden yürüdü

Isıya dayanaklı kıyafetini giydi, binlerce derece sıcaklıktaki lav gölünün üzerinden böyle yürüdü.

604b39b22af10714905d72d7

Brezilyalı Maceraperest Karina Oliani, Etiyopya’nın Afar kentindeki sıcak volkanik lav gölü Erta Ale’nin üzerinden geçerek Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Ekibi, Oliani’nin yüksek sıcaklıktaki lav gölünün üzerinden ipe takılmış askıyla geçebilmesi için gerekli halat sistemini hazırladı. Önce halatın tutturulacağı sert bir zemin arandı. Oliani, sıcağa dayanaklı tulum içinde lav gölünün üzerine gerilmiş 100 metrelik ipe tutturulmuş askıyla bir uçtan diğer uca geçti. İp üzerinde yürüyerek karşıya geçen Oliani, rekora imza attığı için çok mutlu olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

604b3a232af10714905d72d9

“Yürüyüş sırasında tamamen yapmam gereken şeylere odaklandım. Hataya yer yoktu. O sırada lav gölünün tam ortasında olduğunu fark ettim ve aşağıya baktım. Çok gürültülüydü, lavlar akıyordu, büyülendim. Bir andan durdum ve evet başardım diye düşündüm. Guinness dünya rekorlarının beni de tanıması benim için onur. Özellikle de kadınlar gününde. Çünkü hayatım boyunca bir çok zorluk çektim. Kadın olarak sadece erkeklerin yapabileceğine inanılan şeyleri yaparken.”

604b3a692af10714905d72db

Oliani, daha önce de anakonda yılanlarıyla yüzmüş, Everest Dağı’nın kuzey ve güney taraflarına çıkmış, hatta havada süzülen uçakların kanatlarında yürüyerek birçok tehlikeli gösteri yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir