İngiltere’de etkinliklere dönüş

Yetişkin nüfusunun yarıdan fazlasını aşılayan İngiltere’de, kitlesel etkinliklere dönüş için pilot uygulamalar planlanıyor. Pilot uygulamalar Mayıs ayında Londra’da oynanacak İngiltere Federal Kupası yarı final ve final müsabakaları, Sheffield’daki Dünya Bilardo Şampiyonası ile birlikte Liverpool’daki bir iş konferansı ve gece etkinliklerinde yapılacak.

İlk deneme etkinliği ise 16 Nisan’da Liverpool şehrinde bir komedi programı olacak. İzleyicilerden etkinlik öncesinde ve sonrasında koronavirüs testi istenecek. Spor Bakanı Nigel Huddleston, pilot uygulamalarda hijyen önlemleri ile birlikte mekanlara yapılacak tek yönlü giriş ve çıkışların da deneneceğini söyledi. Bakan Huddleston, mayıs ayı sonunda Başbakan Boris Johnson’a pilot uygulamalarla ilgili bir rapor sunulacağını ve bununla beraber de yılın ilerleyen zamanlarında başka etkinliklerin de plana eklenebileceğini söyledi.

Pilot uygulamalar kapsamında tutulacak “koronavirüs pasaportu”yla kişilerin aşı olup olmadığı, doğal bağışıklığa sahip olup olmadığı ve negatif test sonucu gibi bilgiler görüntülenebilecek. Ancak bu uygulamanın, elektronik ortamda mı, yoksa kağıt belgeler üzerinden mi yapılacağı henüz belli değil. Ulusal Sağlık Sistemi’nin, verilerin işleneceği yöntem üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Ülkede 12 Nisan’da yeniden açılacak bar, restoran ya da mağazalarda uygulama şimdilik kullanılmayacak. Ancak yetkililer ileride uygulamanın hizmet sektöründe de geçerli olabileceğini dile getiriyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir