Fransa’dan Cezayir itirafı

Fransa’dan, önemli bir Cezayir itirafı geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayir Bağımsızlık Hareketinin öncülerinden avukat Ali Bumincil’in öldürüldüğünü kabul etti.

Macron, açıklamayı Bumincil’in 4 torununu Elysee Sarayı’nda ağırladığı gün yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı o görüşmede torunlara, dedelerinin intihar ettiği iddialarının aksine Fransız sömürge güçlerince öldürüldüğünü itiraf etti.

Elize’den yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı, münferit bir eylem olmayan bu tanıma hareketini bu ruhla yapmak istemiştir. Cezayir Savaşı sırasında kimsenin işlediği hiçbir suç ya da zulüm mazur görülemez veya gizlenemez” denildi.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına referans olan rapor, Cezayir’de eleştirildi.

Cezayir hükümeti Sözcüsü raporun tarafsız olmadığını ve ülkesinin beklentilerinin çok gerisinde kaldığını söyledi. “Rapor, kurban ile celladı, eşitlik temelinde bir arada değerlendiriyor” ifadelerini kullandı.

Bumincil 9 Şubat 1957’de tutuklanmış, 43 gün boyunca Cezayir’in El Biar semtindeki bir binada işkence görmüştü.

Cezayir’i 1830’da işgal eden Fransa’nın 132 yıllık sömürgesine, Cezayir Ulusal Kurtuluş Cephesi 1954’te başlattığı bağımsızlık mücadelesi son verdi. 8 yıl süren bağımsızlık savaşı Cezayir halkında kapanmayan yaralar açtı. Yaklaşık 1.5 milyon Cezayirli yaşamını yitirdi, 8 milyon köylü de topraklarını terketti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir