F-35’lerin maliyeti artıyor

F-35 savaş uçaklarının maliyeti artmaya devam ediyor.  Amerika Birleşik Devletleri’nde Sayıştay raporuna göre, F-35 savaş uçaklarını 6 ayda bir yenileme projesinin maliyeti 2 milyar dolar arttı.

Kongre’ye sunulan yıllık raporda, Pentagon ve Lockheed Martın firmasının F-35 savaş uçaklarının “Block 4” yazılım ve donanım modernizasyonu çalışmalarının güncellenmesi planını takip etmediği belirtildi.

Programın gerçekçi olmadığı öne sürüldü. Daha önceki gecikmeleri de yansıtacak şekilde f-35 savaş uçaklarının gelecekteki teslimatlarına ilişkin tahminleri güncellemediği vurgulandı.

Sayıştay raporunda, “Program planlandığı şekilde mevcut en son verilere dayanmıyor ve ulaşılabilir değil” tespitine yer verildi.

F-35 programının satın alma, bakım ve on yıllar sürecek operasyonları içeren yaklaşık 1.72 trilyon dolarlık yaşam döngüsü maliyetine ilişkin endişelere işaret edildi.

Raporda ayrıca, Block 4 programının halihazırda tahmini maliyetinin 14 milyar dolar olduğuna dikkat çekildi. Bunun, Amerikan ordusundaki kara, deniz ve hava kuvvetleri edinim programlarından daha pahalıya geldiği kaydedildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir