Demans Nedir, Demans Belirtileri Nelerdir?

Yaşlılıkta sıklıkla görülen demansı halk ağzında adı demanstır. Peki, demans tam olarak nedir ve belirtileri nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

Yaşlılık sırasında sürekli karşılaştığımız bunama sorununun tıptaki adı demanstır. İşte, demans hakkındaki her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

DEMANS NEDİR?

Demans halk tarafından tanınan ismiyle bunama, tek bir hastalık değildir, farklı rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Demans hastalarında zihinsel işlevlerde günlük hayatı etkileyecek derecede bozulmalar yaşanır. Bu beraberinde sorun çözme, planlama, davranışların kontrolü gibi yetenekleri bozarken kişilik niteliklerinde de değişikliklere yol açar. Bellek bozukluğu demans izleniminde en sık ortaya çıkan yakınmadır. Fakat her unutkanlık demans manasına gelmez, stres, zihinsel yorgunluk, uykusuzluk, çeşitli ilaçlar da unutkanlığa sebep olabilir.

Demans sendromunda ilerleyici unutkanlık yanı sıra dil bozukluğu, planlama eksikliği, davranış değişikliği gibi ek yakınmalar da olur. Demansın başlıca sebepleri: Alzheimer hastalığı demans sendromunun en sık sebebidir. Bunun yanı sıra beyin damar hastalıkları (inme, felç),kafa tavması, frontotemporal demans, Lewy cisimcikli demans gibi değişik rahatsızlıklar da demans sendromuna sebep olabilir. Farklı metabolik bozukluklar (örneğin ağır hormonal dengesizlikler),beslenme bozuklukları, ağır vitamin yetersizlikleri benzeri çeşitli haller de demans veya demans benzeri tablolara yol açabilir. Demans özellikle ileri yaşlarda (genellikle >65 yaş) sık olmakla birlikte normal yaşlanma aşamasının bir parçası değil bir hastalıktır. Nadiren daha erken yaşlarda da görülebilir.

DEMANS BELİRTİLERİ NELERDİR?

UNUTKANLIK

Demansta görülen unutkanlık genellikle ilerleyicidir. Hepimizin günlük yaşatımızda yorgunluk, stres, uykusuzluk gibi sebeplerle unutkanlık yaşadığı aşamalar olur. Bu unutkanlık sıklıkla hatırlamak istediğimiz şeyi hemen hatırlayamama, daha geç aklımıza gelmesi biçimindedir. Fakat demans hastalarında yeni bilgi öğrenilemez ve unutulan bilgiler ardandan akla gelmez. Bu sebeple aynı şeyleri yeniden sorma ya da anlatma olabilir.

DİL BOZUKLUĞU

Demans hastaları günlük yaşamımızda sık kullandığımız kelimeleri unutabilir ya da yanlış kelimeler kullanabilir.

MEKAN BOZUKLUĞU

Demans hastalarında yön bulma yanlışlayabilir. Bu hafif aşamadayken bir adresi bulmada zorluk biçiminde karşımıza çıkarken, ilerleyen aşamalarda tanıdığı adresleri karıştırma, evin yolunu bulmada zorluk biçiminde olabilir.

KİŞİLİK DEĞİŞİKLİĞİ

Demans hastalarında eskiye göre daha sinirlilik ya da aksine daha sakin bir ruh durumu olabilir. Fakat zaman zaman olan sinirlilik atakları, şüphecilik gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir