Değeri 60 bin pound

Geri sayım başladı. Kanuni Sultan Süleyman’ın şimdiye kadar görülmemiş portresi satışa çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin New york kenti merkezli, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan müzayede evi Sotheby’s 31 Mart’ta İslam dünyası ve Hint eserleri müzayedesi gerçekleştirecek. Osmanlı tarihinden değerli parçaların yer alacağı müzayedede Kanuni Sultan Süleyman’ın hiç görülmemiş bir yağlı boya portresi de yer alacak.

Dünyaca ünlü Osmanlı Sanat Tarihi Uzmanı Dr. Julıan Raby portrenin önemini CNN TÜRK’e değerlendirdi. Sotheby’s’in potansiyel alıcılar için hazırladığı katalogda “Belli’nin şimdilerde ikonik hale gelen Fatih Sultan Mehmet tablosundan 50 yıl sonra, Kanuni Sultan Süleyman’ın orta yaşlardaki tablosu karşımıza çıktı. Bu eser, Kanuni Sultan Süleyman tahminen 43 yaşındayken resmediyor” ifadesi yer aldı.

Sanat Tarihçi Doktor Bora Keskiner’e göre de eser dönemin Osmanlı Avrupa ilişkilerine ışık tutması açısından oldukça önemli. Kanuni Sultan Süleyman’ın 22.7’ye 17.5 santimetrelik portresinin açık artırmaya çıkış fiyatı 60 bin İngiliz poundu, yani yaklaşık 643 bin lira olarak belirlendi. Fakat yetkililer, bu eserin nihai satış fiyatının 120 bin İngiliz poundu, yani yaklaşık 1.28 milyon liraya ulaşabileceği görüşünde.

Müzayedede, İznik çinileri, Osmanlı tombakları ve fermanları gibi birçok eser de satışa sunulacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir