DEAŞ’ın elebaşı ABD muhbiri çıktı

Çok sayıda teröristin yakalanmasına sebep oldu. Şimdi kendisi terörist elebaşı. DEAŞ’ın yeni lideri Amerikan muhbiri çıktı.

EL-MEVLA 2008’DE ABD HAPİSHANESİNDE MUHBİRLİK YAPMIŞ

Washington Post’un haberine göre, DEAŞ terör örgütünün yeni lideri Emir Muhammed Said Abdurrahman El-Mevla eski bir muhbir. El-Mevla 2008’de Irak’ta düzenlenen bir koalisyon operasyonunda yakalandı ve hapse atıldı. Burada kaldığı süre boyunca Amerikalılara teröristlerle ilgili önemli bilgiler verdi. El-Mevla’nın muhbirlik döneminde en az 88 teröristin öldürülmesi ya da yakalanmasını sağladığı tahmin ediliyor.

DEAŞ’IN “KANARYA HALİFESİ”

Washington Post’a konuşan üst düzey yetkililer, El-Mevla’yı “Çok özel kabiliyetlere sahip bir ötücü kuş” olarak niteledi. Haberde görüşüne yer verilen bir uzman da eski muhbiri “Kanarya Halife” olarak tarif etti. Amerikan özel kuvvetlerinin DEAŞ elebaşı Ebubekir El-Bağdadi’yi öldürmesinden sonra terör örgütünü El-Mevla yönetmeye başladı. Sözde DEAŞ “halifeliği” bir noktada Irak ve Suriye’de 8 milyondan fazla nüfusu olan bir bölgeye hakimdi. Ancak küresel DEAŞ’la mücadele koalisyonu halifeliği yerle bir etti. Halifelik yıkılmış olsa da El-Mevla’nın güdümündeki teröristler hala bölgede aktif. Terör örgütünün hücrelerine yönelik operasyonlar hala sürüyor.
Es

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir