Çin’e gözdağı: Donanmayı gönderiyorlar

Kraliyet Donanması tarihinin en güçlü yüzey gemisi olan yeni uçak gemisi HMS Queen Elizabeth, gemide yer alan sekiz hızlı savaş jeti ile önümüzdeki ay Asya’ya doğru yola çıkacak. Bu sefere 6 Kraliyet Donanması gemisi, Tomahawk seyir füzeleriyle donanmış bir denizaltı, 14 deniz helikopteri ve Kraliyet Deniz Piyadeleri eşlik edecek.

Aksam.com.tr’nin haberine göre, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yapılacak olan seyahatin, İngiltere’nin geri adım atmadığını, uluslararası sistemi şekillendirmede aktif bir rol oynamak için yola çıktığını göstermeyi amaçladığını söyledi. Wallace açıklamasının devamında seyahatin güvenlik ve siyasi bağların derinleşmesine yardımcı olacağını ve İngiltere’nin ihracatını ve uluslararası ticaretini destekleyeceğini de sözlerine ekledi.

Wallace, Çin’in giderek daha iddialı askeri birikimine dikkat çekerken, konuşlandırmanın “çatışmaya dayalı” olmadığını söyledi.

Kışkırtıcı eylemler için dünyanın diğer tarafına gitmiyoruz diyen Wallace, “Güney Çin Denizi’nde yelken açacağız, kendimizden emin olacağız ama çatışmacı olmayacağız” ifadelerini kullandı.