Bıontech aşısı %91 etkili

Türk bilim insanı uğur şahin ve özlem türeci tarafından geliştirilen Bıontech-Pfızer koronavirüs aşısına ilişkin veriler güncellendi. Aşının koronavirüs ve mutasyonlara karşı %91 etkili olduğu açıklandı.

Pfızer yetkilisi Albert Bourla, yeni verilerin en az 6 ay önce aşılanan kişilerden geldiğini açıkladı. Yeni verilerde dünyada etkili olan güney Afrika mutasyonuna ilişkin de bilgiler var. Bıontech-Pfızer aşısı, 800 kişilik deney grubunun tamamında hastalık görülmesini engelledi.

Bıontech-Pfızer aşısının Kasım’da açıklanan ilk etkinlik oranı %95’ti. Güncellenen veriler ile bu oran %91’e düştü. Ancak uzmanlara göre bu oran mutasyonlar da hesaba katıldığında oldukça yüksek.

Bıontech-Pfızer aşısına ilişkin veri güncellemesi ile aşının mutasyonlara karşı etkin koruma sağladığı resmen kanıtlanmış oldu. Veri güncellemesi Bıontech-fızer aşı yaptıran kimsede ciddi sağlık sorunları yaşanmadığını da ortaya koydu.

Bıontech-Pfızer aşısına ilişkin yakın zamanda başka veriler de yayınlanmıştı. Bu veriler, aşının 12-15 yaş aralığındaki çocuklara da güvenlikle uygulanabileceğini ve etkin koruma sağlayacağını kanıtlamıştı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir