Avrupa Birliği’nde tescillendi

Kastamonu’nun Taşköprü sarımsağı,  Çanakkale’nin bayramiç beyazı Avrupa Birliği’nde tescillendi. Taşköprü sarımsağı ve bayramiç beyazının tescil edilmesiyle birlikte Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde tescilli coğrafi işaretli ürün sayısı 7’ye ulaştı. Coğrafi işaret tesciline ilişkin kararlar Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde yayımlandı.

Böylece, söz konusu sarımsak ve beyaz nektarin türü taklit ve çağrıştırmaya karşı ab tarafından koruma altına alındı. Bu ürünlerin, tescil belgelerinde ve ürün şartnamelerinde yer alan yöntemlerle, ilgili bölgelerde üretilebileceği kaydedildi.

Son kararlarla birlikte Avrupa Birliği’nin coğrafi işaret listesinde Türkiye’den “Gaziantep baklavası”, “Aydın inciri”, “Malatya kayısısı”, “aydın kestanesi”, “Taşköprü sarımsağı”, “Milas zeytinyağı” ve “Bayramiç beyazı” olmak üzere tescil edilmiş 7 ürün bulunuyor.

“Afyon sucuğu”, “İnegöl köfte”, “Kayseri mantısı”, “Antep fıstığı”, “Gemlik zeytini” de coğrafi işaret almak üzere Avrupa Birliği Komisyonu tarafından inceleme süreci devam eden ürünler arasında.
 
 
 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir