AK ve BM’den İstanbul Sözleşmesi tepkisi

“YIKICI BİR HABER”

Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi, karar Avrupa ve uluslararası kuruşlar tarafından eleştirildi. Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini “Yıkıcı bir haber” olarak değerlendirdi. Buric, ayrıca bu kararın Türkiye’de, Avrupa’da ve ötesinde kadınların korunmasını tehlikeye atan büyük bir engel olduğunu söyledi.

“TÜRKİYE’NİN ÇEKİLME KARARI ENDİŞE VERİCİ”

Birleşmiş Milletler’den de İstanbul Sözleşmesi kararına tepki geldi. BM Türkiye, yaptıkları yazılı açıklamada, Türkiye’nin kararını “endişe verici” bulduklarını dile getirdi. Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne, İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmasına bağlı kalarak, tüm kadın ve kız çocuklarının güvenliğini ve haklarını korumaya ve geliştirmeye devam etmesi çağrısında bulunuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

“TÜRKİYE AB’DEN MARATON KOŞARCASINA UZAKLAŞTI”

İstanbul Sözleşmesi’ne bir tepki de Avrupa Birliği’nden geldi. AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky, “Türkiye Hükümeti son 24 saatte Avrupa Birliği ile olan son ortak noktalardan da maraton koşarcasına uzaklaştı. İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmak bunun doruk noktasıdır ve gelecek hafta yapılacak AB Konseyi Zirvesi öncesi bir provokasyondur. Hiç iyi değil.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir