ABD İran’a yönelik ilk adımı attı

“Pratikte bozulan ve aksi yöne giden birçok güzel söz duyduk. Kelimeler ve verilen sözler iyi değil. Bu kez sadece karşı taraf harekete geçerse biz de geçeceğiz.” İran’ın dini lideri Ali Hamaney, nükleer anlaşmaya dönmek için ilk adımın Washington’dan beklediklerini bu sözlerle açıklamış ve ilk adımın da Trump yönetiminin devreye soktuğu yaptırımların kaldırılması olduğunu belirtmişti. Ve bu açıklamadan 1 gün sonra Biden yönetimi o ilk adımı attı. Washington, Trump döneminde alınan İran’a yönelik tüm BM yaptırımlarını tekrar uygulamaya imkan tanıyan mekanizmanın hayata geçirilmesi kararını iptal etti.

ABD, BM Güvenlik Konseyi’nin diğer üyelerinin anlaşmadan çekilen bir ülkenin söz konusu mekanizmayı hayata geçiremeyeceği itirazına rağmen, İran’a yönelik BM yaptırımlarını 19 Eylül’de tek taraflı uygulamaya başlamıştı. BM nezdinde İran’a yaptırımlar arasında, İran Devrim Muhafızları mensuplarının mal varlıklarının dondurulması, İranlı bankaların izlenmesi ve İran’a silah ambargosu gibi kararlar yer alıyor.

Washington BM yaptırımlarını geri çekmekle kalmadı. Bir de Birleşmiş Milletler’de görevli İranlı diplomatlar için Trump yönetimince getirilen seyahat yasakları hafifletildi. Biden yönetimi attığı bu iyi niyet adımlarının yanı sıra “İran ile nükleer anlaşma için görüşmeye hazırız” mesajı yolladı. Bu, Trump dönemi sonrasında bu yönde verilen ilk mesaj oldu.

AB, Washington’ın mesajını memnuniyetle karşıladı. Şimdi gözler İran’dan gelecek yanıtta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir